PLIVO-øvelse ved Søgne videregående skole på planleggingsdag – ingen elever vil være til stede

Tirsdag 2. september gjennomføres det en PLIVO-øvelse ved Søgne videregående skole. Øvelsen vil foregå på en planleggingsdag, og det vil derfor ikke være elever til stede på skolen.

Øvelsen gjennomføres i samarbeid med politiet, brannvesenet og ambulansetjenesten, og er en del av arbeidet med å styrke beredskapen og samhandlingen mellom nødetatene og skolen.
PLIVO står for pågående livstruende vold og er et nasjonalt konsept for håndtering av alvorlige hendelser. Formålet med øvelsen er å trene på roller, rutiner og samarbeid dersom en kritisk situasjon skulle oppstå.

Det er viktig å understreke at øvelsen ikke gjennomføres som følge av noen konkret eller endret trusselsituasjon. Agder politidistrikt opplyser at det ikke foreligger ny informasjon som tilsier økt risiko, men at regelmessig trening er nødvendig for å sikre god beredskap.
I forbindelse med øvelsen vil det være synlige utrykningskjøretøy og uniformert personell på og rundt skolens område. Dette er en del av øvingsaktiviteten og skal ikke gi grunn til bekymring.

Ved å gjennomføre øvelsen på en planleggingsdag kan nødetatene og skolen gjennomføre en mest mulig realistisk trening uten at elever er til stede. Vi håper selvsagt at slik kunnskap aldri blir nødvendig å ta i bruk, men god beredskap og godt samarbeid er avgjørende dersom en alvorlig hendelse skulle oppstå.
Har du spørsmål om øvelsen, er du velkommen til å kontakte skolen.